Ako vybrať nabíjačku batérie?

Nabíjačka je prístroj, ktorý sprostredkováva elektrickú energiu vybitým batériu (alebo akumulátorom, článkom). Čas nabíjania sa pri klasických nabíjačkách pohybuje medzi 3-16 hodinami (všetko sa odvíja od technologickej úrovne a ceny nabíjačky). Batérie, pre ktoré sú klasické nabíjačky najčastejšie uspôsobené, sú najčastejšie typu Li-On, NiMH alebo NiCd vo svojich rozličných druhoch a veľkostiach.

Nabíjačka je prístroj, ktorý sprostredkováva elektrickú energiu vybitým batériu (alebo akumulátorom, článkom). Čas nabíjania sa pri klasických nabíjačkách pohybuje medzi 3-16 hodinami (všetko sa odvíja od technologickej úrovne a ceny nabíjačky). Batérie, pre ktoré sú klasické nabíjačky najčastejšie uspôsobené, sú najčastejšie typu Li-On, NiMH alebo NiCd vo svojich rozličných druhoch a veľkostiach.

Doba čítania 4 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Chcete rýchle riešenie? Tu sú tipy na nabíjačiek:

Aké sú druhy nabíjačiek?

Ak rozdelíme nabíjačky batérií podľa nabíjacieho procesu a doby nabíjania, potom hovoríme o troch druhoch nabíjačiek batérií - klasické, inteligentné a nabíjačky batérií s časovačom. Ďalšie rozlíšenie nabíjačiek je potom podľa počtu nabíjacích kanálov alebo typu nabíjaných batérií - AA (tužkové batérie), AAA (mikrotužkové batérie), 9V batéria.

Pri klasických nabíjačkách si musí každý užívateľ sám strážiť nabíjací proces, lebo takéto nabíjačky nemajú ochranu proti prebíjaniu batérií a nenaznačujú svoj stav nabíjania. Preto vznikla odnož vo forme inteligentných nabíjačiek. Tie si už sami ukončujú elektrické napájanie článkov a typický čas nabitia je pre nich 1 - 5 hodín. Nabíjačky batérií s časovačom majú v sebe zabudovanú LED diódou, ktorá sa po uplynutí určitého času prepne na inú farbu. Po zvolenom nabíjacom čase sa nabíjací proces prepne na udržiavací režim. Sortiment nabíjačiek sa líši aj v počte (pre 2, 4 alebo 8 batérií) a veľkosti nabíjacích kanálov.

Čo sa týka ich obstarávacej ceny, členenia akumulátorov je nasledujúci text:

Pod 10 eur, - nemajú časovač, ani nabíjaciu automatiku a tak sa články nabíjajú tak dlho, pokiaľ nabíjačku neodpojíte zo siete. Výsledkom je však nabitie bez rizika prehriatia vďaka nastavenej malej veľkosti nabíjacieho prúdu. Nevýhodou je neúnosný čas nabíjacieho procesu - článok s kapacitou 1800mhAh sa môže nabíjať až 24 hodín

Nabíjačky v cene okolo 25 eur zaraďujúce sa do strednej triedy už disponujú časovačom proti prehriatiu, ktorý nabíjací proces po nabití sám ukončí a tieto nabíjačky sú typické pre svoje paralelné nabíjanie. Tu však vzniká problém v prípade, že sú batérie rôzne vybité. Vtedy sa musí použiť tlačidlo, ktorým sa najprv aktivuje proces úplného vybitia všetkých článkov a až potom prichádza na rad nabíjanie do 100% kapacity. To všetko však skracuje životný cyklus jednotlivých článkov.

Nabíjačky v rozmedzí 25 až 40 eur už vedia rozpoznať aj signalizovať, ktoré články sú už plne dobité. Nabíjacia doba pri tejto skupine nabíjačiek sa pohybuje v rozmedzí 3 až 4 hodín a články v nich je možné ponechať akokoľvek dlho bez hrozby ich prebíjania.

Vo všeobecnosti ich potom rozdeľujeme na nabíjačky alkalických akumulátorov, nabíjačky olovených akumulátorov a nabíjačky pre NiCd, NiMh a Li-ion. 

Ako funguje nabíjací proces pri klasických nabíjačkách?

Nabíjací proces prechádza štyrmi fázami - formátovanie, rýchle nabíjanie prúdom, záverečné nabíjanie a trvalé udržiavacie nabíjanie. Nie každá nabíjačka zvláda všetky tieto fázy, preto je dôležité čítať odporúčania výrobcov.

V prvom kroku nabíjania, ktorý je určený pre krátky časový okamih (v poriadku minút) sa článok nabíja malým prúdom a slúži k oživeniu hlboko vybitých článkov. Niektoré nabíjačky majú funkciu, ktorá používateľa upozorní na prípadnú vadu článku. Druhá fáza - plynulé nabíjanie - je doba, kedy nabíjačka čaká na vzrast napätia na článku tesne pred dosiahnutím jeho plnej kapacity. Potom prichádza na rad záverečné nabíjanie s výrazne nižším prúdom. Nakoniec môžeme pozorovať trvalé udržiavacie nabíjanie veľmi krátkym prúdom aj pulzom po dobu niekoľkých desiatok minút, kedy nabíjačka iba hradí straty článku samovybíjaním.

Slovníček pojmov

Paralelné nabíjanie - Súčasné nabíjanie dvoch alebo viacerých paralelne zapojených akumulátorov. Obzvlášť pri cyklickom použití má paralelné nabíjanie tendenciu spôsobovať nerovnomerné nabitie jednotlivých akumulátorov, čo môže skrátiť ich životnosť.

Samovybíjanie - Znižovanie kapacity akumulátora v čase, keď nie je do externých obvodov čerpaný žiadny prúd. Samovybíjanie závisí od teploty: veľkosť samovybíjania sa približne zdvojnásobuje s každým 10 °C zvýšením teploty.

Udržiavacie nabíjanie - Systém, v ktorom sa na akumulátor trvalo privádza konštantné napätie z paralelne pripojeného usmerňovača. Toto napätie udržuje akumulátor v nabitom stave. V prípade výpadku prúdu alebo výkyvov zaťažený akumulátor dodáva do záťaže prúd bez (i krátkodobého) prerušenia.

Nákupného poradcu pripravil obchod EMERX.